Ogłoszenia duszpasterskie oraz archiwum

Więcej...

Porządek nabożeństw oraz archwium

Więcej...

Historia naszej parafii oraz naszego kościoła

Więcej...

List o. Cherubina do Parafian

zylka cherubin oNiech Pan obdarzy Was Pokojem!
Słowami św. Franciszka z Asyżu życzę Wam Pokoju.

7 września 2019 roku w Waszej wspólnocie parafialnej rozpoczną się Misje Święte, czas szczególnej łaski Bożej. Wasz Ksiądz Proboszcz darząc zaufaniem Zakon Braci Mniejszych – tradycyjnie nazywanych franciszkanami – zaprosił mnie, bym towarzyszył Wam w tym czasie łaski pełniąc rolę tego, który przemawia w Imię Boga. Wyrażam radość, że przybędę do Was jako Misjonarz Miłosierdzia, wysłany przez Papieża Franciszka, by nieść Miłosierdzie Boże.

Najważniejszym powodem organizowania Misji Świętych jest miłość, czyli troska Kościoła o rozwój i dobro poszczególnych osób i całych środowisk. Po grzechu pierworodnym człowiek nie potrafi rozwijać się w sposób spontaniczny i samoczynny. Przeciwnie, łatwiej przychodzi mu czynić zło, którego nie chce, niż dobro, którego bardzo pragnie. Człowiek potrafi sam siebie oszukiwać i krzywdzić albo tak pokomplikować sobie życie, że popada w depresję, rozpacz, stany samobójcze.

Misje są czasem spotkania z Chrystusem, który wie o tych wszystkich naszych słabościach i zagrożeniach. On nas kocha i zna. On stał się po to człowiekiem i po to przyszedł do nas, aby nasza radość była pełna, abyśmy wygrali życie już na tej ziemi, abyśmy z Jego pomocą już teraz budowali w sobie i wokół siebie Królestwo Boże: królestwo miłości i prawdy, sprawiedliwości i pokoju.

Tylko i wyłącznie Chrystus może w całej pełni objawić nam prawdę o nas samych i o naszym życiu. Bez Niego nie wiemy, kim jesteśmy i w jaki celu istniejemy. Bez Niego tak trudno jest nam odróżnić dobro od zła i żyć w świętości. Bez Niego niespokojne są nasze serca i poplątane stają się ścieżki naszego życia.
W tej sytuacji człowiek potrzebuje Zbawiciela, który nas nieodwołalnie kocha i w którym możemy stać się nowymi, niezwykłymi ludźmi, jak byli nimi bł. Matka Teresa z Kalkuty czy św. Jan Paweł II.

W naszych spotkaniach obok Pana naszego Jezusa Chrystusa będzie obecna także i Jego i nasza Matka – Maryja. Ona zna każdy nasz stan: była i przeżywała młodzieńcze lata, przeżywała swe własne macierzyństwo, była wdową, wcześniej utraciła także swoich rodziców i na koniec - patrząc po ludzku – pochowała także swego Jedynego Syna. Niech Jej wiara, nadzieja i miłość towarzyszą nam w tym świętym czasie. Niech Jej Osoba prowadzi nas w objęcia Jej Syna, Jezusa Chrystusa.

Niech czas Misji, będzie czasem zatrzymania się przed Bogiem, refleksji nad własnym życiem, a także podejmowania ważnych decyzji.

Drodzy Parafianie!
Gorąco jako misjonarz zapraszam Was na te Misje, a jednocześnie liczę na Waszą apostolską pomoc. Każdy w zakresie swojego środowiska niech coś zrobi, by kogoś przybliżyć do Boga podczas tych Misji Świętych.
Jedni pomogą modlitwą, ofiarowaniem swoich cierpień, inni dobrym słowem zachęty… Wszystkich proszę do zaangażowania się, do pomocy. Wielkie dzieło Misji Świętych jest naszym wspólnym dziełem. Polecam je gorąco modlitwie wszystkich, tak prywatnej, jak i wspólnej w rodzinach i parafii. Szczęść Boże.
Z franciszkańskim pozdrowieniem: „Pokój i Dobro”

O. Cherubin Krystian Żyłka OFM,  Misjonarz Miłosierdzia

Modlitwa misyjna

Boże, nasz Ojcze, który dałeś nam swego Syna, aby przez śmierć na krzyżu i Swe Zmartwychwstanie przyniósł nam nowe życie. Prosimy Cię, niech czas nadchodzących Misji Świętych stanie się czasem odnowy życia wiary i miłości w naszej Parafii.
Jezu, nasz Panie, który pukasz do drzwi każdego ludzkiego serca, zamieszkaj na nowo w sercach wszystkich Parafian.
Duchu Święty Boże, oświecaj swym światłem Ojca Misjonarza i nas samych, byśmy wsłuchani w Boże Słowo i oczyszczeni w Sakramencie Pokuty na nowo zobaczyli cel naszego życia, którym jesteś Ty sam – Bóg w Trójcy Jedyny.
Maryjo, Matko Jezusa i nasza, święci Franciszku i św. Janie Pawle II proście wraz z nami o owocne przeżycie Misji Świętych i otwarcie serc wszystkich Parafian na łaskę Chrystusa, który jest Miłością. Niech Jego Miłość nada nowy „smak życia” całej naszej Wspólnocie parafialnej. Amen.

Modlitwa misyjna

Boże, nasz Ojcze,
Ty obdarzasz nas prawdziwym życiem,
które napełnia nas radością.
Ty dajesz nam święty czas spotkania z Tobą
w czasie misji parafialnych.
Dlatego prosimy Cię:
Spraw, aby nasza wspólnota parafialna
umiała odnaleźć Ciebie i siebie w tych
świętych dniach MISJI.
Spraw, abyśmy pełni nadziei
odkrywali wciąż na nowo tajemnicę Eucharystii.
Spraw, abyśmy zostali odnowieni przez Sakrament Pokuty.
Spraw, abyśmy na nowo odnaleźli Ciebie w bliźnich i
w otaczającym nas świecie.
Spraw, abyśmy już teraz przygotowali się na ostateczne spotkanie z Tobą.
Wspomóż Twoimi łaskami Tych,
którzy przez misyjne dni będą nam głosić Ciebie.
Niech Maryja, Matka Twoja i nasza,
strzeże nas nieustannie i towarzyszy nam na naszych drogach.
Niech święci Patronowie wypraszają nam łaski u Ciebie.
Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Pod Twoją obronę...

Pieśń misyjna

O Chryste, krzyż Twój kochać chcę;
Miłością spięte belki dwie,
na szczyt za mnie niesione.
On sztandarem tych misyjnych dni,
ukojeniem smutnych życia chwil,
pokornych serc patronem.

Skrwawione ramię Jezu skłoń,
krzyż ciężki weź w omdlałą dłoń
za ludzkich dusz owczarnię.
Przyozdobisz go purpurą krwi,
kiedy żołnierz serce zrani Ci,
by świat nie zginął marnie.

Nadzieją moją krzyża zew,
więc z duszy płynie wiary śpiew,
a w sercu żar miłości.
Choć cierpienia przyjdzie dźwigać ból,
tak jak Jezus, Nazareński Król,
chcę przyjąć je w cichości.

Gdy Bóg ogłosi sądu czas,
pod krzyżem z Matką zgromadź wraz
tych którzy Cię kochają.
Daj zaniechać lęków o swój los,
gdy usłyszę z krzyża znany głos:
"Dziś ze mną będziesz w raju!"

Dobranoc Ci Matko.

Dobranoc Ci Matko już idziemy spać
I prosimy Ciebie pobłogosław nas.
Cichutko spokojnie uklęknijmy wraz
Bo Matka Zwycięska błogosławi nas.

Nasza parafia

  • phoca thumb l 13.06.10 151Miejsca należące: Opole-Półwieś (2400) – ulice: X Sudeckiej Dywizji Zmechanizowanej, Bierkowicka, Banacha, Ceglana, Cicha, Cmentarna, Daleka, Dobra, Domańskiego do nr 67, Etnografów, Golachowskiego, Jasna, Kotarbińskiego, Kokota, Kolbuszewskiego, Kulczyńskiego, Kurpierza, Lajkonika, Ludowa, Marzanny, Miła, Pancerna, Partyzancka, Pisankowa, Piwowarskiego, Północna, Słowiańska, Spokojna, Sobótki, Taszyckiego, Tatarkiewicza, Wrocławska parzyste od 64 i nieparzyste od 105, Wspólna, Wyglendy, Zamiejska, Zbożowa, Żerkowicka; Bierkowice (300).
  • phoca thumb l 13.06.10 150Pochodzący kapłani: ks. Reinhold Porwol, ks. Ginter Król, ks. Józef Król, ks. Krystian Worbs, ks. Piotr Morciniec, ks. Marcin Worbs, ks. Helmut Piechota, ks. Rafał Hoffmann. Pochodzące siostry zakonne: s. Maria Placydia.
  • phoca thumb l 13.06.10 149Kapłani po 1945: proboszczowie: ks. Wilhelm Goerlich, ks. Paweł Czolkos, ks. Jerzy Kopton, ks. Tadeusz Słocki, ks. Erwin Mateja; wikariusze: ks. Edmund Marek, ks. Oswald Bobrzik, ks. Reinhold Buczek, ks. Ludwik Cudzy, ks. Stanisław Woronowski, ks. Józef Mrocheń, ks. Franciszek Drenda, ks. Marian Czajer, ks. Marek Zając, ks. Romuald Kokoszka, ks. Konrad Glombik, Wojciech Włoch, ks. Grzegorz Juszczyszyn, ks. Marek Sojka.

michal

Modlitwa do Św. Michała Archanioła odmawiana w po Mszy św. w Diecezji Opolskiej

Odmów...

galeria

Tutaj możesz zobaczyć galerię zdjęć z wydarzeń związanych z naszą parafią

Zobacz...

zaklad karny

Naszą opiekę duszpasterską sprawujemy również w Zakładzie Karnym

Zobacz...

2

Kontakt

Rzymskokatolicka Parafia Świętego Michała Opole Półwieś
ul. Domańskiego 4, 45-819 Opole
tel.: 77 4742720, parafia@sw-michal.opole.pl
Nr konta bankowego:  70 1240 5178 1111 0010 5312 8343 Bank Pekao SA

3

Historia

Historia: Parafia powstała w 1937 r. i wydzielona została z par. św. Krzyża w Opolu. Kościół wybudowany staraniem ks. prałata J.Kubisa w latach 1936-37, konsekr. 26 IX 1937 r. przez kard. A. Bertrama. Z parafii wydzielono par. św. Jana Nepomucena w Sławicach i par. bł Czesława w Opolu - Dambonia.

1

Msze św.

W niedziele: 7:30, 9:00, 11:00 oraz 18:00
W tygodniu: 7:00 oraz 18:00

Kancelaria

Poniedziałki i piątki
Od 7:30 do 8:30 i od 18:30 do 19:00.
Wezwania do chorego i zgłoszenie pogrzebu o każdej porze.