Ogłoszenia duszpasterskie oraz archiwum

Więcej...

Porządek nabożeństw oraz archwium

Więcej...

Historia naszej parafii oraz naszego kościoła

Więcej...

Peregrynacja obrazu MB Opolskiej

MatkaBoskaOpolska

Pod hasłem „Z Maryją do Jezusa” rozpocznie się 2 lutego 2017 r. Peregrynacja obrazu Matki Bożej Opolskiej. Kopia obrazu zostanie poświęcona 2 lutego podczas Mszy św. w katedrze o 18.30, a następnie odwiedzi 17 opolskich parafii. W pierwszym etapie peregrynacja potrwa do 24 czerwca. W późniejszym czasie planowane jest, by włączyły się w nią także parafie z innych dekanatów.

Odezwa biskupa opolskiego w związku z peregrynacją kopii obrazu Najświętszej Maryi Panny Opolskiej w parafiach dwóch dekanatów opolskich
Z Maryją do Jezusa

Drodzy Parafianie dwóch opolskich dekanatów,

W związku z 800-leciem Miasta Opola zrodziła się myśl, aby dalsze losy miasta zawierzyć Tej, którą w naszej katedrze czcimy jako Matkę Bożą Opolską. Aktu poświęcenia miasta Maryi chcemy dokonać podczas uroczystej liturgii w sobotę, 24 czerwca br. To ważne wydarzenie musi poprzedzić duchowe przygotowanie, którego zasadniczą formą będzie peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Opolskiej w parafiach dwóch opolskich dekanatów. Dziś, w święto Ofiarowania Pańskiego, kopia ta zostanie poświęcona w katedrze opolskiej na zakończenie Mszy św. o godz. 18.30.

Tygodniowa obecność kopii obrazu Matki Bożej Opolskiej w Waszym kościele stworzy przede wszystkim możliwość modlitewnego czuwania i duchowej formacji. Będzie to też okazja, by wyrazić wdzięczność Patronce miasta za Jej duchowe macierzyństwo i opiekę nad nami. Z pewnością sięgniemy do aktu koronacji Jej pięknego wizerunku przez św. Jana Pawła II, 21 czerwca 1983 roku na Górze Świętej Anny, do Jego treściwego orędzia i słów Jego zachęty, abyśmy „przekazywali sobie wzajemnie, z pokolenia na pokolenie, wraz z modlitwą całe duchowe dziedzictwo życia chrześcijańskiego”.
 Nade wszystko jednak trzeba zadbać o to, by w centrum uwagi nas wszystkich, kapłanów i wiernych był Pan Jezus. To na Niego zwraca nam uwagę, na Niego otwiera i o odnowienie przymierza z Nim prosi Jego Matka. Wymowa obrazu, na który będziemy spoglądali jest jednoznaczna. Maryja, trzymając na lewym ramieniu Jezusa, spogląda na nas i wskazując prawą ręką na Niego, zdaje się mówić: „Weź mojego Syna w swoje życie, ma dla Ciebie słowo Prawdy i błogosławieństwo Boże, i cały daje Ci siebie… Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie (J 2,5).”
W ten sposób Maryja upomina się o przyjęcie Jezusa za Króla i Pana, o uznanie Jego panowania, o poddanie się Jego Prawu, woli i władzy, o zawierzenie i oddanie Mu życia. Dlatego podejmując Jej wyzwanie będziemy realizować w życiu to, do czego zobowiązuje nas chrzest święty i co przyrzekliśmy Panu Bogu w Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata proklamując w świątyniach Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana. Tym sposobem peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Opolskiej, którą będziemy przeżywać pod hasłem: Z Maryją do Jezusa, może się wydatnie przyczynić do intronizacji, czyli wywyższenia Jezusa w naszym życiu, rodzinach i całym mieście. Nasze zasadnicze zadanie dobrze nam objawia relacja Ewangelii o zachowaniu Symeona w świątyni jerozolimskiej. Trzeba jak On, wziąć Jezusa w swoje życie, by w Jego świetle żyć z radością na chwałę Boga. Im więcej spośród nas tego dokona, tym więcej będzie odnowienia Bożego ducha w naszych parafiach i w całym mieście, w wielorakich wymiarach jego życia i funkcjonowania.
Nader wymowny jest herb miasta Opola: pół piastowskiego orła i pół krzyża. W ten sposób ujawnia nasze piastowskie i chrześcijańskie korzenie. W świętowaniu 800-lecia Opola nie może więc zabraknąć odwołania się do chrześcijańskiego dziedzictwa, przybliżenia go na nowo i podjęcia wysiłku zmierzającego do odnowy chrześcijańskiej duszy miasta.
Pewnym znakiem tej duchowej odnowy może być renowacja naszej opolskiej katedry. Projektujemy jej zakończenie do 2024 roku, kiedy będziemy przeżywać 1000-lecie obecności w naszym mieście relikwii Krzyża Świętego. Niech przeto najbliższe siedem lat będzie czasem wytężonego wysiłku nas wierzących w Chrystusa na rzecz rozwoju Królestwa Bożego pośród nas, w całym mieście, we wszelkich sferach życia.
Wszystkich Was do tego, Moi Drodzy bardzo serdecznie i gorąco zapraszam. Owocowanie tego duchowego dzieła zależeć będzie od zaangażowania każdego z nas. Dlatego apeluję do Was wszystkich, dzieci, młodzieży, małżonków, rodziców, osób samotnych i starszych parafian, do członków grup parafialnych, osób konsekrowanych i kapłanów, by w tych szczególnych dniach peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Opolskiej w Waszej parafii nie szczędzić czasu i sił na spotkania modlitewne, konferencje i udział w liturgii. Bardzo też Was proszę, pojednajcie się z Bogiem w sakramencie pokuty i pojednania, i pojednajcie się między sobą, przebaczcie sobie nawzajem. Pojednajmy się wszyscy, by nastał czas pokoju, zgody, dialogu, solidarności, komunii i miłości, i miasto mogło naprawdę przeżywać wielkie święto radości i nadziei. Trwajcie chętnie przed Panem na kolanach, adoracja Najświętszego Sakramentu niech trwa w naszych świątyniach. Niech to będzie czas uwielbienia i dziękczynienia, ale też przebłagania i pokuty, a także upraszania wielu potrzebnych łask całej społeczności miasta, wspólnotom parafialnym i naszym rodzinom. Przywołujmy Ducha Świętego. Módlmy się wiele o moc żywej wiary dla wszystkich mieszkańców miasta, o potrzebne łaski dla jego włodarzy, o ducha miłości i pokoju w rodzinach i naszych sercach, o ducha misyjnego zaangażowania i braterskiego życia w opolskich parafiach.
Niech Boży Duch zstąpi na nasze miasto i odnowi jego oblicze, niech nam stale towarzyszy i nas wspomaga we wszelkich poczynaniach na rzecz Jego pomyślności i rozwoju. Wszystkim udzielam pasterskiego błogosławieństwa

Wasz biskup

† Andrzej Czaja
Opole, 31 stycznia 2017 r.

Nasza parafia

  • phoca thumb l 13.06.10 151Miejsca należące: Opole-Półwieś (2400) – ulice: X Sudeckiej Dywizji Zmechanizowanej, Bierkowicka, Banacha, Ceglana, Cicha, Cmentarna, Daleka, Dobra, Domańskiego do nr 67, Etnografów, Golachowskiego, Jasna, Kotarbińskiego, Kokota, Kolbuszewskiego, Kulczyńskiego, Kurpierza, Lajkonika, Ludowa, Marzanny, Miła, Pancerna, Partyzancka, Pisankowa, Piwowarskiego, Północna, Słowiańska, Spokojna, Sobótki, Taszyckiego, Tatarkiewicza, Wrocławska parzyste od 64 i nieparzyste od 105, Wspólna, Wyglendy, Zamiejska, Zbożowa, Żerkowicka; Bierkowice (300).
  • phoca thumb l 13.06.10 150Pochodzący kapłani: ks. Reinhold Porwol, ks. Ginter Król, ks. Józef Król, ks. Krystian Worbs, ks. Piotr Morciniec, ks. Marcin Worbs, ks. Helmut Piechota, ks. Rafał Hoffmann. Pochodzące siostry zakonne: s. Maria Placydia.
  • phoca thumb l 13.06.10 149Kapłani po 1945: proboszczowie: ks. Wilhelm Goerlich, ks. Paweł Czolkos, ks. Jerzy Kopton, ks. Tadeusz Słocki, ks. Erwin Mateja; wikariusze: ks. Edmund Marek, ks. Oswald Bobrzik, ks. Reinhold Buczek, ks. Ludwik Cudzy, ks. Stanisław Woronowski, ks. Józef Mrocheń, ks. Franciszek Drenda, ks. Marian Czajer, ks. Marek Zając, ks. Romuald Kokoszka, ks. Konrad Glombik, Wojciech Włoch, ks. Grzegorz Juszczyszyn, ks. Marek Sojka.

michal

Modlitwa do Św. Michała Archanioła odmawiana w po Mszy św. w Diecezji Opolskiej

Odmów...

galeria

Tutaj możesz zobaczyć galerię zdjęć z wydarzeń związanych z naszą parafią

Zobacz...

zaklad karny

Naszą opiekę duszpasterską sprawujemy również w Zakładzie Karnym

Zobacz...

2

Kontakt

Rzymskokatolicka Parafia Świętego Michała Opole Półwieś
ul. Domańskiego 4, 45-819 Opole
tel.: 77 4742720, parafia@sw-michal.opole.pl
Nr konta bankowego:  70 1240 5178 1111 0010 5312 8343 Bank Pekao SA

3

Historia

Historia: Parafia powstała w 1937 r. i wydzielona została z par. św. Krzyża w Opolu. Kościół wybudowany staraniem ks. prałata J.Kubisa w latach 1936-37, konsekr. 26 IX 1937 r. przez kard. A. Bertrama. Z parafii wydzielono par. św. Jana Nepomucena w Sławicach i par. bł Czesława w Opolu - Dambonia.

1

Msze św.

W niedziele: 7:30, 9:00, 11:00 oraz 18:00
W tygodniu: 7:00 oraz 18:00

Kancelaria

Poniedziałki i piątki
Od 7:30 do 8:30 i od 18:30 do 19:00.
Wezwania do chorego i zgłoszenie pogrzebu o każdej porze.