Ogłoszenia duszpasterskie oraz archiwum

Więcej...

Porządek nabożeństw oraz archwium

Więcej...

Historia naszej parafii oraz naszego kościoła

Więcej...

Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan 2017

ekumenizmW dniach 18-25.01.2017 r. będziemy po raz kolejny obchodzić Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Podczas Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2017 rozważany będzie biblijny tekst zaczerpnięty z 2. Listu do Koryntian 5,14–20: „Pojednanie – miłość Chrystusa przynagla nas. Materiały do ekumenicznych modlitw przygotowali chrześcijanie z Niemiec. W diecezji opolskiej z tej okazji przygotowano cały szereg nabożeństw i spotkań poświęconych sprawie jedności chrześcijan. Oto ich program:


Niedziela, 15.01.2017
godz. 17.00 – ekumeniczny koncert kolęd, kościół oo. Franciszkanów w Opolu

Poniedziałek, 16.01.2017: Dzień Judaizmu
godz. 17.00 – spotkanie z rabinem Dawidem Szychowskim z Łodzi. Temat: „Dlaczego lękamy się obcych?”. Miejsce spotkania: Opole, gmach główny Uniwersytetu Opolskiego, aula błękitna (Plac Kopernika 11a), prowadzenie: ks. prof. Stanisław Rabiej (WT UO), Szczepan Wojdyła (RODM Opole)

Wtorek, 17.01.2017
godz. 11.30-13.00 – seminarium otwarte na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego, Opole, ul. Drzymały 1a. Temat: „Blisko/daleko Lutra? W 500. rocznicę Reformacji”. Prelegenci: abp prof. Alfons Nossol, bp prof. Andrzej Czaja, bp dr Marian Niemiec, pastor Mariusz Muszczyński.

Środa, 18.01.2016
godz. 18.00 – nabożeństwo ekumeniczne rozpoczynające Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan, parafia św. Karola Boromeuszka w Opolu (ul. Chabrów 74), przewodniczenie: bp prof. Andrzej Czaja, kazanie: bp dr Marian Niemiec

Czwartek, 19.01.2017
godz. 10.00 – Liturgia wschodnia połączona z uroczystym poświęceniem wody (Epifania w Kościołach Wschodnich), kościół św. Aleksego w Opolu, przewodniczenie i kazanie:
ks. mitrat prof. Janusz Czerski

godz. 19.00 – Liturgia bizantyjsko-grecka, kościół seminaryjno-akademicki w Opolu,
ul. Drzymały 1a, przewodniczenie: ks. mitrat prof. Janusz Czerski, ks. dr Mateusz Potoczny

Piątek, 20.01.2017
godz. 17.00 – Eucharystia z homilią ekumeniczną, kaplica św. Sebastiana w Sebastianeum Silesiacum w Kamieniu Śląskim, przewodniczenie i kazanie: abp prof. Alfons Nossol

Sobota, 21.01.2017
godz. 18.30 – Eucharystia o jedność chrześcijan, katedra opolska, przewodniczenie i kazanie: bp prof. Andrzej Czaja

Niedziela, 22.01.2017
godz. 10.45 – Liturgia bizantyjska, kościół św. Aleksego w Opolu, przewodniczenie i kazanie: ks. mitrat prof. Janusz Czerski

godz. 15.00 – nabożeństwo ekumeniczne, kościół rzymskokatolicki Podwyższenia Krzyża w Pokoju, przewodniczenie: ks. Krzysztof Rusinek; kazanie: ks. Eneasz Kowalski (proboszcz par. ewangelicko-augsburskiej w Pokoju)

godz. 16.00 – nabożeństwo ekumeniczne, kościół ewangelicki w Kluczborku, przewodniczenie: ks. Mateusz Łaciak (proboszcz par. ewangelicko-augsburskiej w Kluczborku), kazanie: ks. dr Bernard Jurczyk (proboszcz parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Kluczborku)

godz. 17.00 – nabożeństwo ekumeniczne, kościół ewangelicki w Kędzierzynie-Koźlu, przewodniczenie: ks. Dariusz Dawid (proboszcz par. ewangelicko-augsburskiej w Zabrzu), kazanie: ks. Stanisław Strach (proboszcz parafii prawosławnej w Kędzierzynie-Koźlu)

Poniedziałek, 23.01.2017
godz. 17.00 – nabożeństwo ekumeniczne, kościół ewangelicki w Karczowie, przewodniczenie: ks. Sławomir Fonfara (proboszcz par. ewangelicko-augsburskiej w Brzegu), kazanie: ks. Marcin Bonk (proboszcz parafii św. Wawrzyńca w Dąbrowie)

Wtorek, 24.01.2017
godz. 11.30 – międzynarodowa konferencja na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego, Opole, ul. Drzymały 1a. Temat: „Ojcowie Wschodni mistrzami dialogu międzyreligijnego. Ujęcie współczesne”. Prelegenci: ks. dr Adrian Boldişor, „Interreligious dialog and his importance in the modern context” („Dialog międzyreligijny i jego znaczenie we współczesnym świecie”), ks. dr Nuţu Apostolache, „Apologetical approach in the dialog between theology and modern perception of existence. Some arguments at the Oriental Fathers” („Apologetyczne podejście w dialogu między teologią a współczesną percepcją egzystencji. Kilka przykładów z Ojców Wschodnich”), ks. prof. Constantin Băjău, „Preoccupations for the study of the Holy Fathers’ Works and of post patristic byzantine Authors in contemporary romanian theology” („Troska o studia dzieł Ojców i autorów post-patrystyki bizantyjskiej we współczesnej teologii rumuńskiej”

Środa, 25.01.2017
godz. 17.00 – nabożeństwo ekumeniczne, kaplica ewangelicka w Opole (ul. Pasieczna 12), przewodniczenie: ks. Wojciech Pracki (proboszcz par. ewangelicko-augsburskiej w Opolu), kazanie: bp prof. Andrzej Czaja

Niedziela, 29.01.2017
godz. 15.00 – nabożeństwo ekumeniczne, kościół ewangelicki w Gorzowie Śląskim, przewodniczenie: ks. Mateusz Łaciak (proboszcz par. ewangelicko-augsburskiej w Kluczborku), kazanie: ks. Józef Dziuk (proboszcz parafii rzymskokatolickiej Trójcy Świętej w Gorzowie Śląskim)

godz. 18.00 – nabożeństwo ekumeniczne, kościół ewangelicki w Oleśnie, przewodniczenie: ks. Ryszard Pieron (proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Lasowicach Wielkich), kazanie: ks. Mirosław Drabiuk (proboszcz parafii prawosławnej w Częstochowie)

Nasza parafia

  • phoca thumb l 13.06.10 151Miejsca należące: Opole-Półwieś (2400) – ulice: X Sudeckiej Dywizji Zmechanizowanej, Bierkowicka, Banacha, Ceglana, Cicha, Cmentarna, Daleka, Dobra, Domańskiego do nr 67, Etnografów, Golachowskiego, Jasna, Kotarbińskiego, Kokota, Kolbuszewskiego, Kulczyńskiego, Kurpierza, Lajkonika, Ludowa, Marzanny, Miła, Pancerna, Partyzancka, Pisankowa, Piwowarskiego, Północna, Słowiańska, Spokojna, Sobótki, Taszyckiego, Tatarkiewicza, Wrocławska parzyste od 64 i nieparzyste od 105, Wspólna, Wyglendy, Zamiejska, Zbożowa, Żerkowicka; Bierkowice (300).
  • phoca thumb l 13.06.10 150Pochodzący kapłani: ks. Reinhold Porwol, ks. Ginter Król, ks. Józef Król, ks. Krystian Worbs, ks. Piotr Morciniec, ks. Marcin Worbs, ks. Helmut Piechota, ks. Rafał Hoffmann. Pochodzące siostry zakonne: s. Maria Placydia.
  • phoca thumb l 13.06.10 149Kapłani po 1945: proboszczowie: ks. Wilhelm Goerlich, ks. Paweł Czolkos, ks. Jerzy Kopton, ks. Tadeusz Słocki, ks. Erwin Mateja; wikariusze: ks. Edmund Marek, ks. Oswald Bobrzik, ks. Reinhold Buczek, ks. Ludwik Cudzy, ks. Stanisław Woronowski, ks. Józef Mrocheń, ks. Franciszek Drenda, ks. Marian Czajer, ks. Marek Zając, ks. Romuald Kokoszka, ks. Konrad Glombik, Wojciech Włoch, ks. Grzegorz Juszczyszyn, ks. Marek Sojka.

michal

Modlitwa do Św. Michała Archanioła odmawiana w po Mszy św. w Diecezji Opolskiej

Odmów...

galeria

Tutaj możesz zobaczyć galerię zdjęć z wydarzeń związanych z naszą parafią

Zobacz...

zaklad karny

Naszą opiekę duszpasterską sprawujemy również w Zakładzie Karnym

Zobacz...

2

Kontakt

Rzymskokatolicka Parafia Świętego Michała Opole Półwieś
ul. Domańskiego 4, 45-819 Opole
tel.: 77 4742720, parafia@sw-michal.opole.pl
Nr konta bankowego:  70 1240 5178 1111 0010 5312 8343 Bank Pekao SA

3

Historia

Historia: Parafia powstała w 1937 r. i wydzielona została z par. św. Krzyża w Opolu. Kościół wybudowany staraniem ks. prałata J.Kubisa w latach 1936-37, konsekr. 26 IX 1937 r. przez kard. A. Bertrama. Z parafii wydzielono par. św. Jana Nepomucena w Sławicach i par. bł Czesława w Opolu - Dambonia.

1

Msze św.

W niedziele: 7:30, 9:00, 11:00 oraz 18:00
W tygodniu: 7:00 oraz 18:00

Kancelaria

Poniedziałki i piątki
Od 7:30 do 8:30 i od 18:30 do 19:00.
Wezwania do chorego i zgłoszenie pogrzebu o każdej porze.