Inicjatywy pomocy uchodźcom z Ukrainy

W obliczu napływającej do Polski fali uchodźców, diecezja opolska podjęła cały szereg inicjatyw mających na celu pomoc ludziom, którzy musieli z powodu rosyjskiej inwazji opuścić swój kraj.

Oto niektóre z nich:

  • Caritas Diecezji Opolskiej przygotował 210 miejsc dla dzieci z domów dziecka z Ukrainy. Zostaną rozlokowane w trzech diecezjalnych domach formacyjnych w Głuchołazach, Głębinowie i Nysie. Pierwsza grupa będzie na granicy już w najbliższą środę 2 marca – Caritas wysyła na granicę autobusy, które przywiozą dzieci.

  • W odpowiedzi na apel biskupa parafie zgłosiły już 1234 miejsca dla uchodźców w większości w budynkach parafialnych (zgłoszenia nadal spływają). Wszystkie te miejsca posiadają węzły sanitarne oraz ogrzewanie i w koordynacji z Urzędem Wojewódzkim w Opolu będą w nich umieszczani przybywający z Ukrainy uchodźcy.

  • Diecezja opolska zorganizowała zbiórki pieniężne przed kościołami na rzecz Ukrainy w niedzielę 27 lutego i w Środę Popielcową. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc zarówno na Ukrainie, jak i przybywającym do nas uchodźcom.

  • Kolejną inicjatywą Caritas jest „dom w plecaku” – na Ukrainę zostaną wysłane plecaki z najbardziej potrzebnymi rzeczami na wypadek nagłej ewakuacji, które zostaną przekazane mieszkańcom.

  • W Środę Popielcową odczytany zostanie specjalny apel biskupa z prośbą zbiórkę rzeczy materialnych, przy czym zawarte będą wskazówki, jakie rzeczy są najbardziej potrzebne.

  • Organizowana będzie także pomoc duszpasterska przez kapłanów znających język ukraiński lub rosyjski, z której będą mogli skorzystać ci, którzy takiej pomocy potrzebują.

  • Caritas Diecezji Opolskiej przyłączy się także do akcji wysyłania paczek na Ukrainę – przygotowanych zostanie dla całej Polski 100.000 kartonowych opakowań, w których będzie można umieścić najbardziej potrzebne rzeczy, a następnie zostaną one wysłane na Ukrainę – paczki będą miały jedynie nadawcę, natomiast ich rozdysponowaniem dla osób potrzebujących zajmie się strona ukraińska.