Uroczystość Objawienia Pańskiego

6 stycznia obchodzimy Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwaną świętem Trzech Króli. Tego dnia w kościołach święci się kredę i kadzidło.

„W Uroczystość Objawienia Pańskiego wspominamy mędrców ze Wschodu, którzy oddali pokłon nowo narodzonemu Jezusowi i w ten sposób uznali Go za Boga. My również, za ich przykładem, oddajemy Dziecięciu hołd uznając w Nim naszego Pana i Zbawiciela” – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

Wyjaśnił, że dary złożone przez Mędrców Dziecięciu w Betlejem wskazywały w Nim Króla, Boga i Człowieka. „Złoto oznacza godność królewską Jezusa, kadzidło – Jego Boską naturę, a mirra – Jego człowieczeństwo. Ta ostatnia oznacza też wypełnienie się proroctwa względem Jego osoby i śmierć. Tym samym Mędrcy uznali w Nim oczekiwanego Mesjasza” – zaznaczył ks. Gęsiak.

Dodał, że jako znak przyjęcia Jezusa do naszego domu i do naszego życia, tego dnia oznaczamy pobłogosławioną kredą drzwi mieszkań cyframi nowego roku oraz inicjałami imion świętych Mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara (K+M+B 2022) lub w wersji łacińskiej (C+M+B 2022).

W tym dniu w wielu polskich miastach organizowane są też uliczne jasełka – tzw. Orszaki Trzech Króli. W tym roku, ze względu na pandemię, odbędą się one w ograniczonej formie. Najważniejszym punktem świętowania jest Msza Święta, która rozpoczyna lub kończy Orszak. W tym roku hasłem Orszaku Trzech Króli są słowa „Dzień dziś wesoły!”

Informacje dotyczące Orszaku Trzech Króli organizowanego w Opolu. O godz. 14.30 – spotykamy się na Placu Jana Pawła II w Opolu (plac przed teatrem im. Jana Kochanowskiego). O godz. 15.00 – Orszak wyrusza z Placu Jana Pawła II, przechodzimy ul. Ozimską w kierunku Placu Wolności, a następnie obok kościoła oo. Franciszkanów wchodzimy na Rynek, gdzie odbędzie się pokłon Trzech Króli i wspólnym kolędowaniem zakończymy orszak.